flaga_de.jpg
film.jpg
 
AKTUALNOŚCI 1% podatku dochodowego

 
 

 
 


Już są! „ Nowe nazwy naszych grup"

ryba.pngryba.pngryba.png

Nazwy naszych grup przybrały nową formę. Dla dzieci ich wybór wcale nie był taki łatwy. Ostatecznie pomogli nam bohaterowie naszych ulubionych książek. Literackie kreacje Erica Carle oraz Marcusa Pfister towarzyszyć nam będą na co dzień. Grupa I to obecnie grupa „Tęczowej rybki”- inspiracją do tej nazwy była wydana w ponad 50 językach na całym świecie, niesamowita, piękna i ponadczasowa historia najpiękniejszej w całym oceanie rybki, bliżej wszystkim znanej jako Regenbogenfisch. Wyjątkowa i niezwykle zabawna postać pewnego kameleona Erica Carle sprawiła, że Grupa II to obecnie grupa jakże kolorowych „Kameleonów”. Natomiast ciekawe i bardzo bliskie dzieciom przygody sympatycznego kolorowego słonika w kratkę, wszystkim znanego jako Elmer spowodowały, że Grupa III od dziś to „Słoniki Elmery”.
 
 

Projekt ,, Łąka wiosną".

 
 

Kim będę jak dorosnę? Poznajemy zawody

W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej,, Kim będę jak dorosnę? Poznajemy zawody " przedszkolaki spotkały się z miejscowym listonoszem. 
Ciekawość wzbudziła wielka torba listonosza, strój oraz nowoczesne narzędzia pracy Pana listonosza (tablet). 
 
Serdecznie dziękujemy Panu listonoszowi za poświęcony czas.
 
 

Praca wre , w przedszkolu trwają przygotowania do ,, Dnia Ojca"

 
 

Kreatywna realizacja tematu "Moja rodzina".

 
 

W grupie Kameleonów wiosennie, słonecznie, kolorowo i wielozmysłowo!

 
 

Wszystkim Naszym Mamom przesyłamy najpiękniejsze życzenia!

 
 


Wiosna to czas by zająć się przyrodą i tym co się w niej zmienia, dlatego grupa postanowiła poświęcić swój czas motylom. Zapoznaliśmy się nie tylko z ich otoczeniem, wyglądem i budową ciała, ale także z rozwojem cyklu życia motyla, który przedstawiliśmy w formie plakatu.

 
 


W poniedziałek odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty słodkości. Dzieci robiły własnoręczne lizaki, które wręczą swoim mamą z okazji dnia matki.

 
 


Temat egzotycznych owoców zachwycił naszą grupę Elmerow.

Dzieci poznały co to znaczy"egzotyczne", kroiły i kosztowały owoce. Wspólnie zastanawialiśmy się z jakiego kontynentu i kraju te owoce do nas przyjeżdżają. A na koniec przedszkolaki udekorowały swoją sale ananasami i łańcuchem arbuzów
 
 


Na angielskim w przedszkolu ćwiczymy nazywanie emocji.

 
 


Dzień pszczoły w przedszkolu

 
 


Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego Giprol w Staniszczach Małych.

Warsztaty sprawiły dzieciom mnóstwo radości.
 
 


Ile cukru jest w naszym jedzeniu?

Dzieci z grupy rybek dowiedziały się, że to co jedzą najchętniej nie jest wcale takie zdrowe. Kostki cukru pomogły zobaczyć i zrozumieć ile cukru jest w poszczególnych produktach. Całe szczęście, że dzieci lubią jeść również owoce i warzywa.
 
 


Dzień Cienia

Wykorzystując słoneczną pogodę dnia 11 maja przedszkolaki z Raszowej dowiedziały się jak powstaje cień. Za pomocą rzutnika oraz teatru kamishibai dzieci zrobiły teatr cieni wcielając się w różne postacie. Samodzielnie wykonały latarki, które uatrakcyjniły im zabawy z cieniem.
 
 


W przedszkolu odbyły się warsztaty z suchym lodem. Uwielbiamy eksperymentować!

 
 


Spotkanie z kowalem

W ramach innowacji pedagogicznej,, Kim będę jak dorosnę? - poznajemy zawody” przedszkolaki odwiedziły kuźnię kowal. Odwiedziliśmy rodzinną kuźnię kowali, gdzie pracuje dziadek i tato naszego przedszkolaka. W trakcie spotkania z kowalem dzieci dowiedziały się na czym polega praca kowala, jakich narzędzi używa do wyrobu różnych przedmiotów. Przedszkolaki były zachwycone poznały stare narzędzia i dowiedziały się co to jest kowadło, młot itd. Okazało się, że oprócz sprawności manualnej potrzebna jest duża wyobraźni. Mistrz zwrócił uwagę na potrzebę zachowania zasad bezpieczeństwa. W piecu palił się ogień, który rozpalił naszą ciekawość. Specjalnie dla naszego przedszkola, mistrz wykonał gwoździe oraz pamiątkową podkowę na szczęście.

Dziękujemy serdecznie mamie Franka, która przygotowała dla naszych przedszkolaków małą ucztę (piknik) w ogrodzie.

Z serca dziękujemy Państwu Rogocz za zaproszenie.

 
 


Dzień strażaka

4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Przedszkolaki pracując na stacjach m.in. poznały patrona strażaków św. Floriana, utrwaliły numery alarmowe oraz sytuacje, w których należy wzywać straż pożarną. Wszystkim Strażaka życzymy bezpiecznych powrotów z akcji.
 
 


W ramach edukacji zdrowotnej w dniu 29.04.2021 przedszkolaków z Raszowej odwiedził Dentobus czyli mobilny gabinet stomatologiczny.

 
 


W ostatnim czasie dzieci 6-letnie odwiedziły szkołę. Przedszkolaki poznały nauczycieli, odkrywały nowe pomieszczenia oraz materiały Montessori. Już teraz nie mogą się doczekać pierwszego dnia w szkole!

 
 


Nasi wolontariusze chętnie eksperymentują z dziećmi, sprawia im to dużo radości.

 
 


Dzień Ziemi w przedszkolu obchodziliśmy twórczo i kreatywnie

 
 


Grupa Elmerów cieszy się z powrotu do przedszkola. Oznaczamy nasze nastroje i uczucia na barometrze w języku polskim i języku niemieckim.

 
 


Dzieci w trakcie nauki zdalnej były bardzo aktywne i chętnie prezentowały nam efekty swojej pracy.

 
 


Nasze przedszkolaki online. Majka eksperymentuje z bańkami.

 
 


Spotkanie online z 5- i 6-latkami z grupy tęczowej rybki.

 
 


Wielkanocne słownictwo w zabawach w liczenie i kategoryzowanie na angielskim w przedszkolu.

 
 


Powitanie Pani Wiosny

 
 
Wiosna przywitała dzieci lekcją ciszy pt.
,, O budzeniu się wiosny". Dzieci stworzyły wiosenny gaik i ruszyły na spacer w poszukiwaniu wiosny w przyrodzie. 
 
 


"Dzień Kolorowej Skarpetki" w naszym przedszkolu.

Dzieci otrzymały informacje dot. osób z Zespołem Downa, wywiązała się ciekawa dyskusja uwrażliwiająca na różnego rodzaju niepełnosprawności i możliwości pomocy tym ludziom.
 
 


Tematyczne zajęcia jezykowe- St. Patrick's Day w naszym przedszkolu.

 
 


,,Mały wielki recytator"- konkurs recytatorski

W dniu 15.03.21r. odbyła się trzecia edycja przedszkolnego konkursu recytatorskiego ,, Mały wielki recytator". W konkursie udziały wzięły chętne dzieci. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobny upominek. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niebywałymi zdolnościami recytatorskimi. Gratulujemy! .
 
 


W przedszkolu grupa dzieci starszych poznała dziś słówka związane z Irlandią.

W nawiązaniu do zbliżającego się Dnia Świętego Patryka dzieci stworzyły też swój zielony słoik życzeń- "green" to kolor kojarzony właśnie z tym dniem- oraz wykonały tęczowy eksperyment.
 
 


W ramach innowacji ,,Kim będę jak dorosnę?- Poznajemy zawody" zapraszamy rodziców naszych przedszkolaków do prezentacji swoich zawodów.

10 marca odbyło się spotkanie z tatą naszego przedszkolaka-POLICJANTEM. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur, z jakiego sprzętu korzysta w trakcie pracy, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić się w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. To miłe spotkanie będzie miało zapewne duży wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa. Na zakończenie pan policjant wręczył wszystkim dzieciom odblaski.
 
 


Przedszkolaki na katechezie poznawały świętych. Tutaj poznają św. Urszulę Ledóchowską.

 
 


Marcowe zajęcia w przedszkolu

Poznajemy pory roku, słówka związane z pogoda i nazwy ubrań, które nosimy, kiedy jedno dnia świeci słońce, a drugiego może padać śnieg- w marcu jak w garncu!
 
 


Na angielskim zaczynamy zabawy o tematyce wiosennej. Uczymy sie piosenek, poznajemy tematyczne słownictwo i eksperymentujemy. .

 
 


Podczas czynności dnia codziennego ćwiczymy naszą samodzielność.

 
 


"Dzień drewna"

Dziś- 01.03.2021 odbył się w przedszkolu dzień drewna. Dzieci wspólnie z leśniczym rozróżniały pojęcia drzewo i drewno, zapoznały się z etapami wzrostu drzewa i poznały zawód leśniczego.
 
 


Obecnie nasz Mini Klub zajmuje się Niemcami, zaczynając od położenia geograficznego do poszczególnych landów i atrakcji turystycznych.

 
 


Nasza wolontariuszka Gesine w trakcie różnych aktywności w przedszkolu.

 
 


Dzień dinozaura na wiele sposobów.

 
 


Mroźna zima za oknem dla nas oznacza świetną zabawę na naszym podwórku.

 
 
img2.jpg
 
 


Nasze przedszkolaki poznają na katechezie historię Noego i jego arki.

 
 


Karnawał w naszym przedszkolu.

W poniedziałek nasze przedszkolaki świętowały bal karnawałowy. Dzieci były nie do poznania. Przywitaliśmy ich w kolorowych, wyjątkowych kostiumach. Wspólnie tańczyliśmy, śpiewaliśmy i się bawiliśmy a na wybiegu nasz karnawałowe gwiazdy zaprezentowały swoje piękne i pomysłowe stroje.
 
 


Pełna koncentracja: praca z materiałem Montessori.

 
 


Klasa 1 przygotowuje się do Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie zrobili piękne prezenty i ze względu na panującą pandemię i brak możliwości zaproszenia dziadków do szkoły nagrali piosenkę.

 
 


img1.jpg

 
 


Zimowe eksperymenty,, Śnieżna burza w słoiku"

 
 
 


Muzyczne powitanie Nowego Roku na j. angielskim w naszym przedszkolu.

 
 
 


Przyszła zimą biała, śniegu nasypała i tym samym mnóstwo radości nam dała!

 
 
 


Ćwiczenia motoryczne z masą solną- śnieżne kule.

 
 
 


Impresje z zimowego eksperymentu.

 
 
 


Podczas ferii zimowych przedszkolaki tworzą różne prace plastyczne między innymi takie jak "pingwin".

 
 
 


„Jest taki czas, co łzy w śmiech zamienia,                       
 jest taka moc, co smutek w radość przemienia,           
jest taka siła, co spełnia marzenia…                                     
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.”


Dziękując Państwu serdecznie za                 
dotychczasową współpracę,                         
pragniemy złożyć życzenia                                   
zdrowych i pogodnych                                     
Świąt Bożego Narodzenia oraz samych                   
 sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku.
Zarząd, Dyrekcja, Nauczyciele i  Uczniowie           
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego                       
Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae                                       
w Raszowej 

 
 
     

 

 

 

 


Dziękujemy pięknie Lenie - naszej niezwykłej wolontariuszce za cudowny czas spędzony w naszym przedszkolu! Składamy również najpiękniejsze życzenia świąteczne naszym wspaniałym wolontariuszkom!

 
 
 


Świąteczne upominki dla rodziców w wykonaniu grupy Kameleonów.

 
 
 


Nasze przedszkolaki brały udział w zbiórce karmy dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Dziękujemy serdecznie rodzicom za pomoc!

 
 
 


Lekcji religii w przedszkolu o tematyce Bożonarodzeniowej.

 
 
 


Dzieci w przedszkolu w Raszowej nawet podczas pracy z materiałem Montessori przygotowują się na Święta Bożego Narodzenia.

 
 
 


Przedświąteczne kolędowanie przedszkolaków z Raszowej.

 
 
 


Podczas zajęć języka niemieckiego "Groß werden mit Deutsch" dzieci poznały składniki do wypieków i same piekły piernik świąteczny.

 
 
 


Świąteczny angielski- przedszkolaki poznają słówka i uczą się piosenki i już teraz życzą wszystkim Merry Christmas

 
 
 


W czwartek w naszym przedszkolu unosił się słodki zapach pierników.

 
Dzieci wraz z naszymi wolontariuszami upiekły pyszne ciasteczka, które wcześniej samodzielnie wykroiły i twórczo ozdobiły.
Całość przy akompaniamencie świątecznej muzyki bożonarodzeniowej była świetną zabawą – pierniczki były pyszne!
 
 


Kolejny etap akcji charytatywnej w Raszowej dla misji w Peru "Baby-ciuch w ruch" zakończony.

Mamy nadzieję, że dzięki pomocy Rycerza Kolumba z parafii pw. św. Michała Archanioła z Wrocławia pana Krzysztofa Sietczyńskiego, który koordynuje zbiórkę, uda się zorganizować spedycję do Peru i dzieci otrzymają zebrane pluszaki oraz ubranka. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.
 
 


Praca montessoriańska w grupie Elmerów

 
 
 


W grupie ,, Elmerów" pachnie już świątecznym klimatem

 
 
 


Gdy pojawia się pierwszy śnieg pojawia się jeszcze więcej radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków,, Elmerów"

 
 
 


Przedszkolaki poznają nazwy zimowych ubrań i projektują kolorowe stroje dla Mikołaja na j. angielskim.

 
 
 


Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia  obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Nasi wolontariusze to ludzie wspaniali, radośni, nietuzinkowi, pełni entuzjazmu i chętni do działania.
Dziękujemy Wam!
 
 


Mikołaj w naszym przedszkolu

W tym roku Mikołaj również nie zapomniał o dzieciach z przedszkola w Raszowej. Obdarował je upominkami, a dzieci w podziękowaniu zaśpiewały piosenki o Mikołaju oraz pięknie wyrecytowały wiersze w języku polskim i niemieckim. 

 
 


Nasza akcja pomocy na święta

tl_files/nowa-raszowa/2020-2021/12-15/zyczeniai.jpg

 

.jpg

 
 


Świąteczna magia


Czas przedświąteczny to taki moment w całym roku, który kojarzy nam się z magicznymi chwilami i niezwykle radosnym oczekiwaniem. W naszym przedszkolu również pojawiło się już nieco świątecznej magii…
Dziękujemy Drogim Rodzicom za wykonanie przepięknych wieńców adwentowych!
 
 


Zostań Ambasadorem Bezpieczeństwa


Dbając o bezpieczeństwo własne i innych wzięliśmy udział w konkursie „Zostań Ambasadorem Bezpieczeństwa” . Świetna zabawa oraz kreatywna praca podczas wspólnego tworzenia  m.in. makiety sprawiły, że edukacja w tym wymiarze zapewniła nam mnóstwo radości.
 
 


"Dzień Misia"


Przedszkolaki czekały już z niecierpliwością na "Dzień Misia" . W tym roku dzieci tańczyły, śpiewały i ćwiczyły z ulubionymi misiami z telewizji i internetu. Dzieci opowiadały o swoich misiach w domu, tworzyły z puzzli misia i dowiedziały się dużo ciekawostek dotyczących historii powstania pluszowego misia. /
 
 


Podróżujemy do starożytnego Egiptu.

 
W ramach popołudniowych projektów Grupa Kameleonów wcieliła się w podróżników i w samodzielnie zbudowanym wehikułem przenieśli się w czasie i przestrzeni. Każde dziecko otrzymało paszport małego odkrywcy.  Przedszkolaki poznały m.in. fragmenty historii, kultury i sztuki starożytnego Egiptu.
 
 


Eksperyment - jak powstaje deszcz

Przygoda kropelki wody - czyli, jak powstaje deszcz.

„Deszcz otworzył pod chmurami

mokrą skrzynkę ze skarbami.

I już lecą na dół z góry

mokrych skarbów całe fury…”

(„Deszcz”D. Gellner)

 
 


DZIEŃ OGNIA

24 listopada obchodziliśmy w Naszym przedszkolu Dzień Ognia. W trakcie projektu dzieci poznały możliwości ognia (jego korzyści i zagrożenia), dowiedziały się jak używać ognia w życiu codziennym oraz obserwowały, czym jest ogień i zimno. Przedszkolaki uczestniczyły także w doświadczeniach z użyciem świec i słoików, dowiedziały się co jest potrzebne (tlen), aby palił się ogień. Ponadto obejrzały projekcję bajki edukacyjnej ,,Bezpieczne zachowania. Na zakończenie Dnia Ognia dzieci oddały się pracy artystycznej na temat: OGIEŃ.
 
 


Przedszkolaki poznały znaczenie Święta Dziękczynienia, wykonały plakat tematyczny i rozmawiały o własnych powodach do wdzięczności poznając i utrwalając angielskie słówka

 
 


img1.jpg

 
 


Uroczystość świętego Marcina w innym wymiarze niż zazwyczaj, ale również pięknie.

 
 


Weź udział w akcji „Okna lampionowe”!

Z powodu koronowirusa nie można w tym roku organizować pochodów św. Marcina. Jednakże pewna pani z Niemiec, Jennifer Brenzinger, wpadła na pomysł kampanii „Okna lampionowe: światło w mrocznych czasach”.

Zrób lampion i powieś go w oknie, najlepiej tym wychodzącym na ulicę. Możesz oczywiście powiesić gotowe lampiony lub inne ozdoby świetlne, tak, żeby wieczorni spacerowicze mogli je podziwiać!

W tym trudnym czasie w duchu św. Marcina światło ma dać ludziom na lepsze czasy.

Akcja rusza wieczorem 10 listopada 2020 r.

Każdy, kto ma na to ochotę, może wziąć w niej udział i przesłać zdjęcia wychowawcy! Chętnie pokażemy je na naszej stronie internetowej.
 
 


Dzień Ziemniaka

W dniu 20 października w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemniaka. Świętowaliśmy ten dzień przy ognisku śpiewając piosenki i opowiadając o ulubionych potrawach z ziemniaka. Dowiedzieliśmy się o jego historii i poznaliśmy jego inne nazwy.

 
 


Projekt Bilingua

Podczas dodatkowych lekcji języka niemieckiego dzieci poznawały skarby jesieni oraz zmiany, które jesienią można zaobserwować a dodatkowo brały także jeża pod lupę.
 
 


Nasze zdrowie

Podczas zajęć nasze przedszkolaki zauważyły, jak ubrania i akcesoria pomagają zachować zdrowie.
 
 


Praca z materiałem Montessori w grupie tęczowej rybki.

 
 


Przedszkolaki poznają i utrwalają nazwy przyborów szkolnych po angielsku.

 
 


Radosny akt pasowanie na przedszkolaka

 
 


Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!

(B. Conklin)

kwiaty

Naszym wspaniałym nauczycielom radości
i sił na wielkie zadania edukacyjne!

 
 


Dziękujemy naszym Wspaniałym Rodzicom za pamięć i wszelką życzliwość z okazji Dnia Edukacji!

 
 


Realizacja projektu pt.: "Kuchenne niespodzianki" przez wolontariuszkę.

 
 


Za oknami szaro, buro i smutno, a w naszym przedszkolu wesoło i kolorowo.

 
 


Popołudniowe aktywności plastyczne.

 
 


Projekt "Skarby natury"

W dniu 08.10.2020r. rozpoczęliśmy realizację całorocznego projektu pt.: "Skarby natury". Świętowaliśmy dzień Skarbów Lasu. Podczas poniedziałkowej wycieczki dzieci poznały wygląd, nazwy i owoce drzew liściastych i iglastych. Zebrane skarby lasu stały się inspiracją do ciekawych zajęc i wykonania Land Artu.

 

 
 


Projekt WRZOS w grupie 2.

A ten wrzesień we wrzosie

Szuka grzybów po rosie

A gdy rosa już zginie

Rwie orzechy w leszczynie.

 
 


Jesienny angielski w przedszkolu. Poznajemy części drzewa i słówka związane z pora roku.

 
 


W grupie 1 pilnie pracujemy z materiałem Montessori.

 
 


Pełna koncentracji praca z materiałem Montessori w grupie 1.

 
 


Wspieranie indywidualnego rozwoju dzieci poprzez pracę z materiałem Montessori. grupie 1.

 
 


Powitanie Pani Jesieni

Pewnego słonecznego i ciepłego dnia zawitała do nas Pani Jesień przynosząc ze sobą skarby.
 
 


Dzieci z grupy 1 eksperymentują z wolontariuszką.

 
 


Popołudniowe czytanie w grupie 1

Książka pt. "Raupe Nimmersatt" (Żarłoczna gąsienica) to nasz jesienny towarzysz od lat. Jednak każdego roku poznajemy ją w innej odsłonie.
 
 


Praca kreatywna w grupie 1

Nadeszła jesień, a wraz z nią jesienne inspiracje.
 
 


Rozwijamy sprawności motoryczne przy okazji tematu o ogrodzie warzywnym.

 
 


Praca z materiałami Montessori w 2 grupie.

 
 


Jesienne zajęcia po angielsku.

Poznaliśmy bajkę Shark in the park on a windy day i szukaliśmy jesiennych fotografii ukrytych na przedszkolnym podwórku.
 
 


Rozwijanie motoryki małej.

 
 


Praca na materiałach Montessori.

 
 


Uczymy się cierpliwości i koncentracji uwagi poprzez ćwiczenia ciszy.

 
 


Angielski w przedszkolu- kolory i kropki z okazji International Dot Day.

 
 


Ćwiczenia ciszy.

Nowy rok szkolny rozpoczynamy ćwicząc koncentrację uwagi podczas lekcji ciszy.
 
 


Ciekawe zajęcia o wulkanie

Temat wakacji i podróży pozostaje aktualny. Tym razem na naszym celowniku pojawił się wulkan. Tak więc od dzisiaj pojęcie "Erupcji" nam nie dziwne.
 
 


Nasi nowi wolontariusze w akcji z dziećmi!

 
 


Praca montessoriańska w grupie 3.

 
 


Pierwsze dni w przedszkolu

Po długiej przerwie spotkaliśmy się wszyscy w przedszkolu. Z radością i ciekawością przystępujemy do pracy z materiałem Montessori.